Standart Espresso Nasıl Yapılır?

detaylar için tıklaRestaurantlarımızda bar kısmında yaptığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak yapılır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin kaliteli olması için espressomuzun kusursuz ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle standart bir espressonun, kullandığımız ekipmanlar ve makinaların kalitesi sayesinde çok daha kusursuz olacağını aklınızdan çıkarmayın.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devam eder en son espresso makinası ile son bulur.
kahve değirmeni
Kahve öğütücünüz ne kadar üst segment olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile benzer olacak ve espressonuz akarken bazen hızlanıp seyrekleşmeyecek. Sonrasında tampleme işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) aldığımız kahveyi templeme (sıkıştırma) işlemi. Bu işlemi de metal tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü metal ile daha düzgün sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram basınç ile sıkıştırdıktan sonra kahve makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Sonrasında kaşığımızı makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye su basacak. Bu zaman zarfında aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. İyi bir espresso yapabilmeniz için süre önemli. 24-30 saniye arasında 30-32 ml kahve almamız lazım. Şayet bu şartlara uyuyorsa o zaman kahvemiz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Ama 24 saniyeden önce akmışsa 30 ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. 30 saniyeden daha sonra olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli daha fazla oku nedenleri vardır.
Yirmidört saniyeden daha erken dolduysa
• Sıkıştırma işlemini doğru yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da değirmenimiz kalın öğütüyordur.

30 saniyeden geç dolduysa
• Sıkıştırma işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da değirmenimiz çok ince öğütüyordur.
Hataları Çözme
İlk önce kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan az veya çok basınç uyguluyorsa, satıcınızdan yardım isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde kolonuzu eğitin. Bu işlemden de şüpheniz yoksa öğütücü ayarı yaparak doğru akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Şayet öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Standardı tutturana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bu işlemleri denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *